KALE'Yİ TANIYALIM
KALE'Yİ TANIYALIM

Şeyh Muhammed Kerhi Hazretleri Türbesi 

 

  ŞEYH MUHAMMED KERHİ HAZRETLERİ

 
         Şeyh Muhammed Kerhi Hazretleri Bağdat’ın Kerh beldesinden İzollu ya gelmiştir,4.Murat Bağdat seferi sırasında Malatya topraklarında ilerlerken Kıraçta(Barinin alt tarafında)eğer bu beldede muhterem bir zat var ise, bana sıcak bir ekmek yetiştirir demiş.O anda annesi ekmek pişirmekte olup ,kendiside evinin duvarını örmekte olan Muhammed Kerhi Hazretleri kerametini göstererek sacdaki sıcacık ekmeği alarak ördüğü duvarın üzerine çıkıp Kıraçtaki 4.Murat’a “buyurun sultanım”diyerek çağrısına cevap vermiştir.Hasbıhal ettikten sonra sultanı ordusuyla birlikte yemeğe davet etmiştir.Ahali ve asker ne olup bittiğinin farkında değillerdir,yemek davetinden dolayı şaşkınlık içerisindedirler.
         Büyük Osmanlı Sultanı 4.Murat mübarek zatın davetini memnuniyetle kabul ettiğini söyler ve eve doğru hareket ederler. Muhammed Kerhi Hazretlerinin annesi güveçte çorba pişirmiş. Kendiside bir teneke arpayı ortaya dökmüş(bunu gören askerler eyvah hayvanlarımızda bizde aç kalacağız demişler.) Muhammed Kerhi Hazretleri arpayı atlara vermelerini söylemiş. Hayvanların torbalarına 1 ölçek yerine 2 ölçek konmuş fakat bir teneke hiç azalmamış. Güveçteki çorba askere 1 tas yerine 2 tas verilmiş, o da hiç azalmamış.
Kerametlerini gören 4.Murat Şeyh Hazretlerinden Bağdat Seferi için hayır dualarının eksik edilmemesini istemiştir. Şeyh Hazretleri muvaffakiyetlerini müjdeleyerek kendisinin de bir ricası olduğunu seferden dönerken Van dolaylarında bir çiftçiye uğrayıp emanet bir hırka verileceğini ve onun kendisine getirilmesini ister.
          Bağdat seferi muvaffakiyetle sonuçlanmıştır. Büyük hakan sefer dönüşünde Van dolaylarındaki bahsedilen yere iki asker göndererek emanet hırkayı getirmelerini emreder. İki asker çiftçiye uğrayıp Şeyhin ve Hakanın selamlarını iletip emaneti isterler. Askerlere emanet hırka verilir. Askerler dönerken kendi aralarında konuşurlar ”Bu hırka çok kirli hakana böyle götüremeyiz.”Hırkayı yıkayıp öyle götürürler. Sultan İzollu’ya vardıklarında Şeyh Hazretlerine hediyelerle birlikte hırkayı verir. Şeyh üzülür ”eyvah” der. “Eğer bu hırka yıkanmamış olsaydı ziyaretimize gelen bütün hastalar şifa bulacaktı, şimdi artık nasibi olanlar şifa bulacaklar.”
Sene 1639’dur.Şeyh Hazretlerinin artık kerametleri ortaya çıkmıştır. Ziyaret edenlerin büyük çoğunluğu şifa bulmaktadır. Sene 1640’ta Sultan Murat’ta Şeyh Hazretleri de ahirete göçmüşlerdir.
 
Günümüzde Şeyh Muhammed Kerhi Hazretlerinin ziyaretçileri her geçen gün artmaktadır. Allahu Teâlâ’nın sevgili kulunu vesile ederek yapılan dualarla birçok kişi şifa bulmaktadır.
Resimler
Copyright © 2006 - 2018  Malatya Kale Belediyesi