Yitik şehrin Belediye Başkanı!..
Yitik şehrin Belediye Başkanı!..
 
Yapılan haber ve yorumlarla Malatya genelinde ancak ilçeler özelinde farklı pencereler açmaya devam eden Malatya Time, yine farklı bir habercilik anlayışıyla Malatya’nın kuş uçmaz kervan geçmez ilçesi Kale’yi (İhmal edildiği için bu tabiri kullanıyoruz) değerlendiriyor.
 
 
 
RÖPORTAJ: MURAT ÇETİN / MALATYA TİME
Yıllarca ihmal edilmişliğin izlerini taşıyan Kale’ye şöyle genel olarak baktığımız zaman bir ilçe merkezinin bile olmayışı hemen dikkat çekiyor. Merkezi olmayan, yolu olmayan, alt yapısı tamamlanmayan, seçimden seçime hatırlanan ve Büyükşehir olmuş bir ilin hemen hemen hiçbir nimetinden faydalanmamış bir ilçe düşünün. Hiçbir nimetten yararlanmamak denilince itiraz edenleriniz de olacaktır. “O kadar da değil” diyenler de çıkacaktır. Ancak maalesef durum bundan ibaret. Fırat Nehri’ne evsahipliği yapan tek ilçemiz Kale, doğu ile batının kesiştiği müstesna bir doğal güzellik abidesidir. Malatya’nın en güzel kayısıları ve çileği burada yetişir. Bu doğal güzelliklere ve jeopolitik öneme rağmen yıllarca ihmal edilmiştir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi merkezi ve çarşısı bulunmayan Kale, seçim zamanlarında hatırlanmış ve son seçimde iktidar partisine verdiği oy oranıyla Türkiye’de 4. olmuştur. Kale halkı, hem yerel seçimde hem de Cumhurbaşkanlığı seçiminde rekor düzeyde oy almanın verdiği haklı bir beklenti içine girmiştir. Bu beklentinin halen devam ettiğini bilerek Kale’nin çiçeği burnunda başkanı (Gerçi seçimlerin üzerinden 1 yıla yakın bir zaman geçti ancak Kale gibi bir yer için çok yeni bir durum bu) sayın Cemal Akdemir’le röportaj yapma fırsatı bulduk.
 
KENDİMİZİ AİLEMİZİN YANINDA HİSSETTİK
Hazırlıklarımızı yaparak Kale Belediye Başkanı Cemal Akdemir’in karşısına geçtik. Hayli sıcak ve samimi bir şekilde bizi karşılayan başkan, yaptığı değerlendirme ve açıklamalarla Kale’ye olan bakışımızı farklı bir açıya taşıdı. Akdemir’in, başkanlık koltuğuna henüz oturmuş bir insanın, heyecanı ve telaşından ziyade gayet sakin ve kendinden emin bir hali vardı. Sorularımıza geçmeden önce hal hatır soran Cemal Akdemir’in yanında kendimizi ailemizden birinin evini ziyaret ederken ki sıcaklığı hissettik.
 
HALKIMIZIN TEVECCÜHÜNE LAYIK OLMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Yaptığımız hazırlık neticesinde hazırladığımız soruları yönelttiğimiz Başkan Akdemir, cevaplarından önce olaylara farklı bir bakış açısı getiren Malatya Time’a teşekkür ederek, cevaplara başlamak istediğini belirtti. Biz de kendisine iltifatından dolayı teşekkür ederek sorularımızı yöneltmeye başladık.
Ak Parti’nin ilk defa kazandığı bir ilçe olan Kale’de bir belediye başkanı olarak neler hissettiğini sorarak röportajımıza başladık. Cemal Akdemir, “Milletimizin büyük teveccühüyle Ak Parti, hem yerel seçimleri hem de Cumhurbaşkanlığı seçimini Türkiye dördüncüsü olarak tamamladık. Bu başarıyı yakalamamızdan dolayı Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan da çeşitli vesilelerle bize teşekkürünü bildirdi.” diye cevap verdi.
 
BÜYÜKŞEHİR’İ BEKLEMEDEN KOLLARI SIVADIK
“Kale’nin acil çözüm bekleyen sorunları olduğunu görüyoruz. Büyükşehir statüsünün kazandırdığı bazı kolaylıklar var. Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla birlikte ne gibi çalışmalar yaptınız.” şeklindeki sorumuza Cemal Akdemir’in cevabı şöyle oldu:
“Malatya’nın Büyükşehir olmasıyla birlikte yeni bir yapılanma ve bu yapılanmanın getirdiği bazı kolaylıklar elbette söz konusudur. Ancak bu durum yeni olduğu için henüz ilçemize pek bir yansıması olmadı. Biz seçilir seçilmez ilçemizin imkanlarını kullanarak en büyük sorunumuz olan içme suyu meselesini çözmeye çalıştık. İçme suyunun yanı sıra, çiftçi kardeşlerimizin sulama meselesini de halletmek için adımlar atmaya başladık. Onun da bir büyük bir kısmını çözdük. Büyükşehir’i beklemeden bu işleri yaptığımızı gören halkımız, ödül olarak Cumhurbaşkanlığı seçimini bize verdi. Milletimiz yapılan hizmeti ve verilen emeği görerek sandığa gitti.”
 
ANKARA ZİYARETİMİZDEN ÜMİTLİYİM
Seçimden sonra bir heyetle birlikte Ankara’ya giden Cemal Akdemir’ie Ankara izlenimlerini de sorduk. Başkan Akdemir’in “Bazı projelerimiz vardı. Bu projelerimizin hayata geçirilmesi için vekillerimiz, Toki Başkanı bazı bürokratlarla görüştük. Gayet olumlu izlenimlerle ayrıldık Ankara’dan”  şeklinde cevabı üzerine, bu projelerle ilgili bilgi vermesini istedik. Akdemir, “Az önce de ifade ettiğim gibi hem içme hem de sulama suyuyla ilgili sıkıntılarımız var. Bu sıkıntıları çözmek için bir gölet projemiz var. Ayrıca Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın Türkiye genelinde yaptığı uygulamaların ilçemize de yönlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bir de ilçemizin de adını aldığı Kale Harabelerinin restore edilmesi gerekiyor. Eğer bu restorasyon işi de yapılırsa ilçemize turizmle ilgili bir katkı da sağlamış olacak. Bu düşüncelerimizi paylaştığımız vekillerimiz ve bürokratlardan gayet olumlu sinyaller aldık diyebilirim.” ifadelerini kullandı.
 
PÜTÜRGE’YLE ORTAK YOL YAPIMI!..
“Şu anda Kale’yle ilgili ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz şeklindeki sorumuza Akdemir’in cevabı gecikmedi. “Salkımlı, Tepe başı, Çanakçı, Mako, Candarlı ve oradan Şiro Çayı’na inecek bir yol projemiz var Kale ile Pütürge arasında. Bu yolla ilgili olarak Pütürge Belediye Başkanımız sayın Mehmet Polat bey ile fikir birliğine vardık. Yolun bir kısmını onlar bir kısmını da biz yapacağız. Bu projeyle Pütürge’ye  bağlı köylerin Malatya’ya gidiş gelişindeki sıkıntıyı gidermek istiyoruz.  Bildiğiniz gibi önümüzdeki kış aylarında Kubbe Dağı yine geçit vermeyecek. Bu yolhayata geçirilirse, köylülerimiz buradan Malatya’ya gidebilecek. Bunun ilçemize ekonomik getirisi de olacaktır.” dedi. En önemli Büyük projemiz ÜrüsnüDeresi üzerinden bir baraj inşa etmek için çalışıyoruz . Sayın bakanımızla görüştük yakında güzel işler olacağına inanıyorum.”
 
PROJELERE DEVAM
Yılların ihmal edilmişliğinin acısını çıkarırcasına hazırladıkları projelerinden bahsetmeye devam eden Cemal Akdemir, “Köy yollarımızın tamamlanması ve eksikliklerini giderilmesi için çalışıyoruz. Kale çok müstesna bir yer ve şehre 35 kilometre mesafededir. Bu özelliğiyle tektir. Bundan önceki yönetimler tarafından ihmal edilen Kale’de  bu olumsuzlukları gidermeye çalışacağız. Buna inancım tamdır. Sahil yolu ve Kuzey Kuşak yolu projelerimiz var. Bütün köyleri birleştirmek için projelerimizi hazırlıyoruz. Hemşerilerimin biraz sabretmelerini bekliyorum. Biz bu sıkıntıları bilerek bu görev talip olduk. Zorlukların üstesinden geleceğimize inanıyorum. El birliğiyle bu işlerin her birini başaracağız.” dedi.
İstanbul’da yaşayan Malatyalı ve özellikle Kale’li bir çok işadamı bulunduğunu bildiklerinin belirten Akdemir, “İstanbul’a 2 ayrı gezi düzenledik. Oradaki hemşerilerimizden destek isteklerimiz oldu. Birkaç kişi haricinde herkes olumlu yaklaştılar. Bun orada Kale’ye yatırım yapmak isteyenlere her türlü kolaylığı sağlayacağımızın sözünü verdim. Alt ve üst yapılma ilgili hiçbir sıkıntı yaşamayacaklarını söylediğim hemşerilerime gelip Kale’ye yatırım yapmaları çağrısında bulundum. Tekstil sektöründeki yatırmıcılara da büyük katkılarımız olacaktır. Gelirlerse elimizden gelenin en iyisiyle yardımcı olacağız. İşadamlarımız gelsin buraya, tekstil, kayısı ve turizmle ilgili büyük bir potansiyele sahibiz. Cennet gibi bir yer olan Kale’ye gelirlerse hem onlar hem de biz kazanacağız.
Geçtiğimiz dönemdeki iki seçimde de rekor oy veren Kale halkının beklentilerinin ne olduğunu sorduğumuz Cemal Akdemir, “ Biliyoruz ki Partimiz ve Cumhurbaşkanımız Kale’ye sahip çıkacaktır. Kale’yi güzel günler beklediğine inanıyorum.“ şeklinde cevap verdi.
 
ADİL GEVREK, HEM MASTÖB’Ü HEM DE YENİ MALATYAPOR’U HAK ETTİĞİ YERE YÜKSELTECEKTİR
Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek’in Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği’ndeki seçimi kazanmasıyla ilgili görüşlerinin cevabını beklediğimiz Cemal Akdemir, bize şu şekilde cevap verdi: Adil Gevrek’i tanıyorum. Yeni Malatyaspor’da şu nda iyi bir gidişat var. Aynı başarıyı MASTÖB’de de sergileyeceğine inanıyorum.  Kale Belediye Başkanı Cemal Akdemir, “Malatyamızı ülke çapında temsil eden Yeni Malatyaspor ile MASTÖB’ün Adil Gevrek yönetiminde hak ettikleri yeri bulacaklarına inanıyorum. Adil Gevrek’i takdir ediyor ve saygı duyuyorum. Kaleli olan sevgili kardeşimizle gururlanıyor MASTÖB ve Yeni Malatyaspor’u hak ettiği yerlere taşıyacağına inanıyorum.”
 
Resimler
Copyright © 2006 - 2018  Malatya Kale Belediyesi